Strona o dwóch cudownych kotach rasy Ragdoll. Król Froto i królowa Milka witają Was w swoich internetowych komnatach. Zapraszamy ! Miau

Ragdoll - kot szmaciana lalka


Ragdoll szmaciana lalka ze słonecznej Kalifornii - opis rasy.



Historia 


Jest rok 1963, słoneczna Kalifornia w USA. Pani Ann Baker wypożycza od sąsiadki czarnego kocura bez rodowodu i krzyżuje go z Angorą oraz innymi rasami podobnymi do kota syjamskiego. Matką samca jest kotka, którą kilka miesięcy wcześniej potrącił samochód. Podobno po wypadku kotka zmieniła się - była osowiała, bardzo spokojna i nie czuła bólu. Panie twierdziły, że kocięta przejmują te cechy i tak zaczęła się produkcja Ragdolli.





Ciekawostka: Pani Ann B. twierdziła, że potrącona kotka Josephine, była obiektem badań i różnych eksperymentów Uniwersyteckich - niestety nie miała na to dowodów. 

Pani Ann B. była bardzo przedsiębiorczą kobietą i postarała się zastrzec nazwę - Ragdoll. Od tamtej pory każdy kto chciał hodować te koty musiał robić to na zasadach franczyzy, lub za zgodą stowarzyszenia, którego założycielem była sama Pani Ann B. Polityka handlowa była złożona a hodowcom którzy nie spełniali wymogów odbierano prawa do nazywania kociąt Ragdoll-ami. Wiosną 1981 r. pierwsze koty tej rasy trafiają do Norfolk w Anglii, później rozprzestrzeniają po innych krajach Europejskich. 


Zdjęcia Pani Ann Baker z Fugianna. źródło - http://www.tbrcc.co.uk


Udokumentowane dowody na temat pochodzenia kotów Ragdoll są nie jasne i lepiej żyć tajemniczością tej rasy. Obecnie powszechnie uznaje się, że twórczynią rasy jest Pani Ann Baker z Riverside w Kalifornii, nabywająca koty od pani Pennel, po potrąconej przez samochód kotce.


Co znaczy nazwa Ragdoll?


Po angielsku oznacza "szmacianą lalkę" jest to cecha, która zdarza się u niektórych Ragdolli w praktyce kot wzięty na ramiona rozluźnia się i jego ciało wiotczeje. Bardzo liczyliśmy na taki efekt, ale niestety nasz Froto ma połowiczne przejawy tej cechy. Kotka uwielbia się miziać, ale na rękach sztywnieje tak mocno, że ogonem można strącać doniczki z parapetu. 


Kot Ragdoll charakter


Większość przedstawicieli tej rasy, to bardzo spokojne, ułożone i miłe koty. Uwielbiają dzieci i zabawy w domu oraz na zewnątrz. Są bardzo odważne, potrafią podejść do szczekającego psa i zarazem ciekawe świata, dlatego chętnie wychodzą na smyczy. Niektóre osobniki mogą mieć problemy z sercem, lecz na ogół jest to zdrowa rasa. Są wyjątkowo gadatliwe, zwłaszcza kotki - jak czegoś chcą to potrafią uruchomić całą gamę różnych dźwięków, które zmuszą nas do spełnienia kociej zachcianki. 



Cechy 

Ragdolle należą do kategorii kotów półdługowłosych o średniodługim, jedwabistym i bardzo przyjemnym w dotyku futerku, które blisko przylega ciała. Dłuższe futro otacza głowę tworząc efektowną kryzę i pokrywa większość część ich ciała,  natomiast tylko na łapach jest krótsze. Głowę mają średniej wielkości z dość szeroką i dobrze rozwiniętymi szczękami. Oczy duże, owalne i o pięknym niebieskim kolorze jak nasz Froto. Uszy średnie, zaokrąglone na końcach i dość daleko od siebie. Długość ciała i grubość kości jest średnia, przednie łapy są nieco krótsze niż tylne. Między palcami mają kępki futra. Długi ogon w stosunku do ciała zwężający się ku końcowi. 




Miauczenie Ragdolla


Nasza kotka jest wyjątkowo gadatliwa i z tego co słyszymy to inne Ragdolle mają podobnie. Potrafi wydobyć z siebie pełno różnych dźwięków - piski, miauczenie, miauczenie przerywane chrumkaniem, chrumkanie z piskiem podczas nabierania powietrza, długie miałko-jęczenie dla wymuszenia gotowanego jajeczka., szczekanie, szczekanie i piskiem, szczekanie z miałkaniem i wiele innych do niczego nie podobnych dźwięków. 




Pielęgnacja sierści


Pielęgnacja futra opiera się głównie na cotygodniowym czesaniu miękką szczotką i okresowym furminatorowaniu. Planując zakup kota tej rasy przygotujmy się na masę sierści i zacznijmy rozglądać się za dobrym odkurzaczem. 


Tresura kota


Ragdolle lubią różne zabawy umysłowe i mogą być z powodzeniem tresowane. Nasz Froto potrafi podawać łapkę, przychodzi na zawołanie, leży na rozkaz, wskakuje i siedzi do odwołania tam gdzie pokażemy palcem, nawet chodzi na smyczy po mieście. Natomiast kotka nienawidzi tresury, ale jeśli nagrodą jest przekąska z tuńczyka - słucha rozkazów lepiej niż pies. Pamiętajmy jednak, że tresura rozwija umysł i prędzej czy później kot wykorzysta wiedzę do osiągnięcia swoich celów :)



Zabawa z Ragdollem

Na zabawie koty spędzają większość swojego czasu. Uwielbiają wszystkie nietypowe przedmioty i popularne zabawki dla kotów takie jak: myszki pluszowe, wędki z piórkiem, tor z piłeczką i tunele. Wszystko jednak bawi przez pewien czas i koty wymagają od nas ciągłego poszukiwania - nowej zabawki doskonałej.




Odmiany kolorystyczne


FiFe uznaje 12 odmian kolorystycznych wraz z pręgowanymi.

Kolorpoint

Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy szylkretowy kolorpoint: RAG f/g/h/j A,E
Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy szylkretowy kolorpoint: RAG f/g/h/j A,E
Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, kremowy kolorpoint: RAG n/a/b/c/d/e A,E
Brunatny, niebieski, czekoladowy, czerwony, kremowy pręgowany kolorpoint: RAG n/a/b/c/d/e 21 A,E 
Brunatny, niebieski, czekoladowy, czerwony, liliowy pręgowany kolorpoint: RAG f/g/h/j 21 A,E

Bikolor 

Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, kremowy bikolor: RAG n/a/b/c/d/e 03 B,D,F
Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, pręgowany bikolor: RAG n/a/b/c/d/e 03 21 B,D,F
Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, szylkretowy pręgowany bikolor: RAG f/g/h/j 03 21 B,D,F
Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, szylkretowy bikolor: RAG f/g/h/j 03 B,D,F

Mitted

Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, kremowy mitted: RAG n/a/b/c/d/e 04 C
Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy szylkretowy mitted: RAG f/g/h/j 04 C
Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, kremowy pręgowany mitted: RAG n/a/b/c/d/e 01 21 C
Brunatny, niebieski, czekoladowy, liliowy szylkretowy pręgowany mitted: RAG f/g/h/j 04 21