Strona o dwóch cudownych kotach rasy Ragdoll. Król Froto i królowa Milka witają Was w swoich internetowych komnatach. Zapraszamy ! Miau

środa, 19 lipca 2017

Kot sam w domu przez 2 dni - Jak się przygotować i co warto mieć?


Czy można zostawić kota samego w domu na 2, lub 3 dni? Sprawdź czego potrzebujesz.





Froto ma tendencję do  przejadania się i musi mieć odmierzane porcie, dlatego nasze koty dostają 3 posiłki dziennie - o godzinie 6:00, 12:00, 19:00. Pierwszy posiłek nie jest najszczęśliwszy zwłaszcza w weekendy, ale po jedzeniu koty wracają co snu. Taki rozkład posiłków stwarza pewne problemy podczas dłuższej nieobecności - ktoś po prostu musi przyjść i nakarmić zwierzęta. Niestety nie zawsze znajdowaliśmy dyspozycyjną osobę i to skłoniło nas do wymyślenia sposobu na bezpieczne zostawianie 2 kotów samych w domu. 

Nasza standardowa sytuacja weekendowa - wyjazd w piątek po pracy i powrót w niedzielę wieczorem.

Co potrzebujemy ?


Mamy zakupione kilka niezbędnych akcesoriów dla kota bez których zostawienie zwierząt samych jest prawie nie możliwe. Poniżej nasze sprawdzone zestawienie weekendowe :)

Miska automatyczna na 2 komory

Potrzebujemy 3 miski automatyczne dla kota. Każda ma dwie duże komory z osobnymi zegarami. Możliwość ustawienie do 48 godzin. W piątek wieczorem dajemy nocny posiłek i ustawiamy miski wg. poniższego schematu:
  • Miska 1 - Sobota - 6:00 i 12:00
  • Miska 2 - Sobota - 19:00 i niedziela 6:00
  • Miska 3 - Niedziela - 12:00 i 19:00  
Plastikowa miska z dwoma komorami po 300 ml i timerem do 48 godzin. Wymiary: 27 × 7 × 24 cm
Posiadają gumowe nóżki zapobiegające przemieszczaniu się, jednak Froto i tak je przesuwa, dlatego związujemy miski. Zasilane są dwoma paluszkami AA, przed wyjazdem sprawdźmy czy bateria ma dość mocy by otworzyć miskę. Ustawianie jest bardzo proste, przekręcając pokrętło w lewo ustawiamy czas po upłynięciu którego otworzy się klapa np. za 3 godziny, lub 25 godzin.

 Link do produktu - Miska automatyczna



Na pokrętle zegara zaznaczone są tylko pełne godziny. Zegar nie jest super precyzyjny np. jeśli ustawimy otwarcie za 8 godzin to miska może otworzyć się za 7 h i 40 min, lub za 8 h i 10 min. Jednak naszym kotom taka precyzja zupełnie wystarcza :) 


Przed ostatecznym ustawieniem misek sprawdź czy nóżka odpychająca klapkę działa prawidłowo i czy się nie zacina.



Poidełko dla kota 1,5 litra

Drugą super ważną rzeczą jest poidło. Naszym Ragdollom wystarczają dwa 1,5 litrowe poidełko grawitacyjne dla kota. Dlaczego dwa? Mieliśmy przypadek, że Milka podczas zabawy wywróciła jedno.  Podczas nieobecności nie używamy, żadnych elektrycznych fontann i źródełek.

Link do produktu - Poidełko grawitacyjne 





Poidełko grawitacyjne jest bardzo proste w obsłudze, wystarczy nalać wody do niebieskiego pojemnika i wsadzić do czarnej miseczki. Działa na zasadzie grawitacji, czyli jak ubędzie wody w przedniej miseczce to uzupełnia się z pojemnika.




Duża kuweta dla kota

Kolejna ważna sprawa to duża kuweta i masa żwirku. My używamy kuwety o nazwie Delio z wysokim rantem i wycieraczką z przodu. Wycieraczka czyści łapki a rant zapobiega wysypywaniu się żwirku podczas zasypywania panierowanych kotlecików. Jedna kuweta na dwa koty przez 48 godzin to jest zdecydowanie za mało. dlatego my używamy dwóch.

Link do produktu - Kuweta dla kota delio

Żwirek dla kota 

Obecnie używamy żwirku bentonitowego z Sanicat Mediterranean w połączeniu z odświeżaczem do kuwety firmy Trixie. Po wypróbowaniu kilku rodzajów żwirków to połączenie jest dla nas zadowalające. Żwirek dobrze się zbryla, nie czepia się kocich łapek a z dodatkiem odświeżacza długo utrzymuje ładny zapach. 


Taki zestaw sprawdził się kilka razy.  Froto i Milka zawsze były najedzone, napojone i chętne do miziania po dłuuuugiej rozłące :)