Strona o dwóch cudownych kotach rasy Ragdoll. Król Froto i królowa Milka witają Was w swoich internetowych komnatach. Zapraszamy ! Miau

piątek, 9 lutego 2018

Pielęgnacja kociej sierści – 5 sprawdzonych sposobów na piękną sierść u kota.


Jak prawidłowo dbać o sierść Twojego kota? Porady z życia wzięte. Odwiedź nas na loveragdollcat.blogspot.com


Pielęgnacja kociej sierści – 5 sprawdzonych sposobów na piękną sierść u kota.


Właściciele kotów dobrze znają ich zwyczaje i wiedzą, że większość kotów sama dba o swój wygląd.
Piękna i zdrowa sierść to wizytówka kocich pupili! Cieszy zarówno oko, jak i dłoń podczas głaskania. Niestety nie zawsze sierść jest zdrowa. Czasem robi się matowa i szorstka w dotyku. Jak temu zaradzić? Przedstawiamy wam … sposoby na gładką i błyszczącą sierść u kotów.

Zacznijmy od tego, że w zależności od rasy i pochodzenia kota, przez zdrową sierść rozumiemy różne rzeczy. Np. duże i mięsiste Brytyjczyki mają z natury krótkie, specyficzne w dotyku włosie, które nigdy nie będzie falować i błyszczeć. Koty europejskie, tzw „dachóweczki” zazwyczaj mają krótką i gładką sierść i ona często błyszczy. Z kolei nasze Ragdolle mają puchate, długie lub średnio- długie włosy, które również w swojej dobrej kondycji raczej nie błyszczą. Zdrowy włos jest miękki i przyjemny w dotyku ale w zależności od długości, albo swobodnie się układa albo z łatwością wraca na swoje miejsce. Jest raczej gęsty, regularny (nieprzerzedzony w bardzo widoczny sposób).

Tak więc połysk nie jest najważniejszym kryterium do oceny kondycji włosa. To spostrzeżenie jest o tyle ważne, że dzięki temu łatwiej jest rozpoznać czy efekt naszych starań o zdrową sierść, jest pozytywny.

Czesanie kota

Ragdolle mogą mieć piękną i puszystą sierść, a może powinniśmy mówić włosy, lecz czesanie jest obowiązkowe. Codzienna kocia pielęgnacja nie zapewni takiego efektu jak odpowiednia szczotka.



Mamy w domu zestaw różnych szczotek oraz zgrzebła na okres wzmożonego linienia. Milka ma sierść jak wata (sporadycznie spotykaną u Ragdolli), bardzo miękką ale z tendencją do kołtunów. Bardzo dobrze sprawdza się na niej zestaw przeznaczony do długich włosów - Catit 2.0 Long Hair Grooming Kit.




Stosując szczotki, zgrzebło i grzebień rozczesujemy kołtuny (z trudniejszymi poradzi sobie tzw. filcak), przerzedzamy futerko z martwych włosów, lekko masujemy skórę dla lepszego ukrwienia i nadajemy całości puszystość i kształt. Milka przepada za taką pielęgnacją – mruczenie jest naszą nagrodą J



Froto zaś ma włosy średniej długości, a przy ogonie na kręgosłupie jego sierść jest rzadsza niż w innych miejscach.  Przy użyciu szczotki z drucianym włosiem bez zabezpieczających kuleczek na końcach, można łatwo naruszyć skórę. Froto nie lubi takich szczotek. Nie przepada też za zgrzebłem, bo jego włosy nie wymagają tak intensywnego wyczesywania. Lubi za to szczotkę drewnianą z zaokrąglonymi końcami, a najlepiej sprawdza się u nas grzebień na pchły widoczny z prawej strony - Link do grzebieniaCo prawda nie mamy pcheł, ale grzebień ma idealny rozstaw ząbków dla sierści Frotusia.





Odżywianie kota

Pamiętajmy jednak, że aby kot miał zdrową sierść, najważniejsze chyba jest żywienie. Należy wziąć pod uwagę, że problemy z sierścią czy skórą u kota mogą być spowodowane alergią pokarmową. My stosowaliśmy już różne karmy. Mamy wrażliwego na pokarm kota, więc niestety najlepszej jakości karmy z ogromną ilością mięsa kończyły się zawsze problemami kuwetowymi.

Tak więc po wielu testach znaleźliśmy odpowiednią karmę dla naszych pupili. Jest to karma „odkłaczająca” czyli pomagająca pozbyć się z organizmu kul włosowych lub karma z łososiem. Dodatkowo podajemy kotom sparzone mięso z indyka, pierś kurczaka lub wołowinę, a czasem i ugotowane jajko. Taka dieta sprawdza się u Milki i Froto. Są zdrowe, pełne energii, a ich futro jest sprężyste i miękkie.



Na rynku są dostępne karmy o tak zróżnicowanym składzie, że śmiało możemy znaleźć tą właściwą dla naszych kotów. Dla fanów naturalnego żywienia polecamy zapoznanie się z dietą Barf – być może będzie to odpowiedź na potrzeby waszego pupila.

Suplementy dla kota

Generalnie nie stosujemy żadnych suplementów. Od czasu do czasu podajemy tran dla kotów. Jeśli wasz kot go polubi, na pewno zauważymy  pozytywny wpływ na kondycję sierści.  Pisaliśmy o tym tutaj - czytaj tran dla kota.

Zabawa i wypoczynek

Czasem się zdarza, że u kotów pojawia się przerzedzenie sierści, nadmierne drapanie czy placki na skórze. Zalecamy wtedy wizytę u weterynarza. Zaleczenie tego typu objawów jest ważne, ale najważniejsze jest znaleźć przyczynę problemów. Może być to zła dieta, jakaś choroba genetyczna lub problem na tle nerwowym.  Należy zwrócić uwagę, czy kot regularnie odwiedza kuwetę, czy bawi się jak zwykle, czy nie unika poszczególnych miejsc lub osób. Wszelkie zachowania odbiegające od normy mogą świadczyć o problemie, który negatywnie wpływa na jego zdrowie. Obserwacja to podstawa. Każdy kot potrzebuje bezpiecznego miejsca do wypoczynku, swobodnej zabawy, stałego dostępu do wody i pokarmu.

Wizyta u weterynarza

Nasz pupil raz na jakiś czas powinien odbyć kontrolną wizytę u weterynarza. Ogólne badanie, kontrola wagi, uzębienia, uszu itp. to dobry sposób, aby zapobiegać problemom zanim się jeszcze pojawią. Ważne są szczepienia. Z kolei u kotów wychodzących warto sprawdzać, czy nie mają pcheł – a jeśli tak, zastosować odpowiednie środki. Koty wychodzące należy też regularnie odrobaczać.
Stosując powyższe porady macie ogromną szansę na utrzymanie futra waszych kotów w doskonałej kondycji.